Providing you the best range of power control panels, pump control panels, industrial drawout panel, hvac control panel and rtpfc control panels with effective & timely delivery.
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase, Single Phase |
| Brand | Parv |
| Power | 415-440VAC, 50HZ-60HZ |
| IP Rating | IP54, IP33, IP40, IP44, IP55 |
| Body Material | CRCA Sheet Metal, Stainless Steel |
| Capacity (Amps) | 10 AMP TO 6500 AMP |
| Condition | New |
Minimum order quantity: 2 Piece
We are reckoned as reputed and trusted manufacturers and suppliers of a reliable array of control panels including Power Control Panels that are used extensively in control systems of mining machines and various other applications. These are manufactured by using the finest electronic components and other raw materials that are procured from reputed vendors of the industry. We maintain rigid standards of quality that are in line with preset industry norms and offer these in various specifications according to the requirements of our clients.
Features:
₹ 90000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Motor Power | 5 HP |
| Rated Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Display Type | Analog |
| Brand | Parv |
| Material | CR |
| IP Rating | IP54 |
| Surface Treatment | Powder Coating |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 400000 / Piece Get Latest Price
| Bus Bar | Aluminium |
| Material | CRCA Sheet Metal, Stainless Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220V |
| Power | 2kW |
| Finished | Matt |
Minimum order quantity: 10 Piece
Counted as one of the top manufacturers and suppliers, we are involved in offering a wide range of Drawout Panels. These are engineered using best available technologies and following international industrial standards. Demands of our devices are increasing day by day owing to its robust construction, accurate dimensions and consistent performance. We offer our devices at market leading rates.
Features:
Durable
Consistent performance
Accurate dimensions
₹ 380000 / Unit Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Current Rating | 200A |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| IP Rating | IP 33 |
| Usage/Application | Generator, PLC Automation, Motor Control, Submersible Pump, ACDB |
| Brand | Parv |
Minimum order quantity: 2 Unit
We are completely devoted towards offering a huge gamut of HVAC Control Panel that are designed and developed as per the control requirement of the clients. These control panels are available in different sizes and shapes in order to accomplish the diversified demand of the customers. We have appointed highly skilled and experienced engineers who are well versed in designing the circuit and component fabrication. They help us to accomplish the demand of our clients within the stipulated time frame.
Features:
Shock proof finish
Rugged construction
Low maintenance
₹ 490000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase, Single Phase |
| Power | 3 kW |
| Usage | ACDB, Generator, Submersible Pump, Motor Control, PLC Automation |
| Material | Stainless steel, CRCA Sheet Metal, Stainless Steel |
| Condition | New |
| IP Rating | IP40, IP33, IP44, IP55, IP54 |
| Brand | Parv |
Minimum order quantity: 10 Piece
Manvesh FOUND Patel (CEO)
Parv Engineers
A-57, Gidc Electronic Estate, Sector - 25
Gandhinagar - 382025, Gujarat, India