Our range of products include auto change over panel, auto manual change over panel, hybrid bat compact and manual change over panel.
₹ 105000 / Unit Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Rated Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity (Amps) | 10 AMP TO 6500 AMP |
| IP Rating | IP44, IP55, IP40, IP33, IP54 |
| Application | Industrial |
| Body Material | CRCA Sheet Metal, Stainless Steel |
| Usage | Industrial |
| Brand | PARV |
| Power | 415-440VAC, 50HZ-60HZ |
| Condition | New |
₹ 170000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase, Single Phase |
| IP Rating | IP55, IP54, IP44, IP33, IP40 |
| Material | Stainless Steel |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Being a recognized manufacturer and supplier, we offer an extensive range of Auto Manual Change Over Panel that are developed and assembled using premium grade base components and globally accepted technology. The changeover switches and load break switches or contactors are installed so as to have ease of operation and maintenance and preferably with solid bar conductors to maintain high rupturing capacity of the panel.
Features:
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single Phase, Three Phase |
| IP Rating | IP54, IP40, IP55, IP33, IP44 |
| Usage/Application | Solar System Controller |
| Location | Pan India |
| Payment Mode | Online |
Minimum order quantity: 10 Piece
The BAT COMPACT is one controller of a complete range for Energy sources and power plant management: Generators, Mains, Photovoltaic, Batteries storage, Tie breakers. It controls batteries inverters in grid-connected applications with one or several photovoltaics inverters, and one or several generators. The BAT COMPACT offers flexibility and time saving thanks to its simple wiring and easy programming.
₹ 117000 / Unit Get Latest Price
| Current Rating | 400A |
| Phase | Single Phase, Three Phase |
| Voltage | 110 V |
| IP Rating | IP55, IP54, IP40, IP33, IP44 |
| Body Material | CRCA Sheet Metal, Stainless Steel |
| Usage | Submersible Pump,Generator,Motor Control,ACDB,PLC Automation |
| Condition | New |
Minimum order quantity: 10 Unit
Being a recognized manufacturer and supplier, we offer an extensive range of Manual Change Over Panel that are developed and assembled using premium grade base components and globally accepted technology. Offered with clear indication of control on the outer body, these make to control the process very easy for the operator. Offered in various shapes, sizes and dimensions, these are highly appreciated and demanded by our clients. Customers can avail our offered bearings at most reasonable prices.
Features:
Resistance against corrosion
Light weight
Easy to port
Manvesh FOUND Patel (CEO)
Parv Engineers
A-57, Gidc Electronic Estate, Sector - 25
Gandhinagar - 382025, Gujarat, India