Providing you the best range of main lt control panel, lt distribution panel, lt distribution panel, low tension panels and electrical control panel board with effective & timely delivery.
₹ 750000 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Rated Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Parv |
| Material | SS |
| IP Rating | IP 54, IP 55, IP 65 |
| Frequency | 50HZ-60HZ |
| Capacity | 10 AMP TO 6500 AMP |
Minimum order quantity: 2 Piece
Owing to our vast industry proficiency and expertise, we are delivering a large variety of Main LT Control Panel to large customers base across the nation. These items are developed under the supervision of our talented workers employing latest machines and advanced technology. Also, we supply modification facility of the mentioned range.
Features:
₹ 520000 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Rated Voltage | 440V |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Parv |
| Phase | Three Phase |
| IP Rating | IP 54, IP 55, IP 65 |
| Usage/Application | Distribution Board, PLC Automation, Motor Control, Submersible, ACDB |
| Capacity | 10 AMP TO 6500 AMP |
| Frequency | 50HZ-60HZ |
Minimum order quantity: 10 Piece
We offer premium quality LT Panel manufactured to meet the stringent international quality standards. Our panels are used for controlling and monitoring the mains supply from a centralized location using protective switch gears. Our LT Control Panel is also used for distributing boards on a small power control near to the load center.
Features:
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Rated Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | MS |
| Phase | Three Phase |
| IP Rating | IP 65 |
| Usage/Application | Distribution Board, Motor Control |
Minimum order quantity: 10 Piece
Professionals of our firm make these LT Distribution Panel with the use of best components that are completely safe to use in rough conditions. Offered panels have longer working life. These panels are best in working and do not get affected by the experts. Meeting to utmost client satisfaction, these panels are available in the market at affordable price.
Features:
Wider
Crack proof
Reliable
We offer the Best LT Panels,To Get the Best Prices for LT Panel,you can contact us.
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Rated Voltage | 220/240 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Parv |
| Material | MS |
| Phase | Single Phase |
| Surface Coating | Powder Coated |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 70000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Rated Voltage | 220/240 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Current Rating | 400A |
| Power | 2kW |
| Material | MS |
| IP Rating | IP23 |
Minimum order quantity: 100 Piece
Manvesh FOUND Patel (CEO)
Parv Engineers
A-57, Gidc Electronic Estate, Sector - 25
Gandhinagar - 382025, Gujarat, India