Manufacturer of a wide range of products which include fully automatic electrical control panel, electrical panel board, electric control panel, generator control panel, parv electrical panels and electrical control panel.
₹ 725000 / Unit Get Latest Price
| Phase | Three Phase, Single Phase |
| Current Rating | 200A |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| IP Rating | IP33, IP44, IP55, IP40, IP54 |
| Usage | Generator, Motor Control, Submersible Pump, ACDB, PLC Automation |
| Material | CRCA Sheet Metal, Stainless Steel, Stainless steel |
| Condition | New |
| Brand | Parv |
Minimum order quantity: 4 Unit
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Current Rating | 400A |
| Power | 2 kW |
| Material | MS |
| IP Rating | IP23 |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 100000 / Unit Get Latest Price
| Phase | Single Phase, Three Phase |
| Bus Bar | Aluminium |
| Usage | Submersible Pump, ACDB, PLC Automation, Motor Control, Generator |
| Material | CRCA Sheet Metal, Stainless Steel, Stainless steel |
| IP Rating | IP55, IP40, IP33, IP54, IP44 |
| Condition | New |
| Brand | Parv |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 200A |
| Phase | Three Phase, Single Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Ip Rating | Ip33, Ip44, Ip65, Ip54, Ip40, Ip55 |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Parv |
| Condition | New |
Minimum order quantity: 3 Piece
Our company has set a benchmark in the field of manufacture, trade, export and supply of top notch quality Generator Control Panel among our customers. We provide different types of generator control panels like Automatic, engine protection modules, Automatic changeovers, Automatic mains failure controllers, Auto start modules, panel instruments and generating set control equipment. We bring an inclusive range of these control panels in variable size and dimensions as per the requirements of our customers. These panels are made with compliance to international quality standards and modern technology. We use premium quality metal and expertise to make these panels.
Features:
Approved quality
Skilled knowledge applied
Variable specificatin offered
₹ 100000 / Unit Get Latest Price
| Phase | Single Phase, Three Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Current Rating | 400A |
| IP Rating | IP55, IP40, IP44, IP33, IP54 |
| Application | Industrial |
| Body Material | CRCA Sheet Metal, Stainless Steel |
| Brand | Parv |
| Condition | New |
Minimum order quantity: 3 Unit
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Rated Voltage | 220/240 V |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Current Rating | 400A |
| Power | 1 kW |
| Material | MS |
| IP Rating | IP23 |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Motor Power | 10 HP |
| Rated Voltage | 440 V |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | MS |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Treatment | Powder Coated |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Usage | Industrial |
| Rated Voltage | 220/240 V |
| Material | Mild Steel |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP 52 |
| Phase | Single Phase |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
Being the favored choice of our customers, we are involved in offering Capacitor Panels that come with the capacity of correcting power factor, greater than actual needs. Owing to the ease of operation, robust construction, longer functional life and operational fluency, these panels are vastly admired. Our patrons can obtain the range at low prices.
Features:
Ruggedly constructed
Longer functional life
Functionally fluent
Manvesh FOUND Patel (CEO)
Parv Engineers
A-57, Gidc Electronic Estate, Sector - 25
Gandhinagar - 382025, Gujarat, India