Our product range includes a wide range of power distribution control panel, power distribution panels and power distribution panel.
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Rated Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Capacity (Amps) | 10 AMP TO 6500 AMP |
| IP Rating | IP44, IP40, IP54, IP33, IP55 |
| Power | 415-440VAC, 50HZ-60HZ |
| Material | CRCA Sheet Metal, Stainless Steel |
| Brand | Parv |
Minimum order quantity: 10 Piece
By utilizing modern machines and latest technologies, we are engaged in manufacturing and supplying a quality range of Distribution Control Panels. These panels are easy to install and needs low power consumption. Our products are compact in design and can withstand adverse working conditions. These products are well equipped and are highly durable in nature.
Features:
₹ 495000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Current Rating | 200A |
| Rated Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 415-440VAC,50HZ-60HZ |
| Capacity (Amps) | 10 AMP TO 6500 AMP |
| IP Rating | IP33, IP55, IP40, IP44, IP54 |
| Brand | Parv |
Minimum order quantity: 2 Piece
By utilizing modern machines and latest technologies, we are engaged in manufacturing and supplying a quality range of Power Distribution Panels. These panels are easy to install and needs low power consumption. Our products are compact in design and can withstand adverse working conditions. These products are well equipped and are highly durable in nature.
Features:
₹ 165000 / Unit Get Latest Price
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Rated Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Capacity (Amps) | 10 AMP TO 6500 AMP |
| IP Rating | IP55, IP40, IP54 |
| Current Rating | 100A |
| Material | CRCA Sheet Metal, Stainless Steel |
| Brand | Parv |
Minimum order quantity: 10 Unit
By utilizing modern machines and latest technologies, we are engaged in manufacturing and supplying a quality range of Power Distribution Panels. These panels are easy to install and needs low power consumption. Our products are compact in design and can withstand adverse working conditions. These products are well equipped and are highly durable in nature.
Features:
Manvesh FOUND Patel (CEO)
Parv Engineers
A-57, Gidc Electronic Estate, Sector - 25
Gandhinagar - 382025, Gujarat, India