Our product range includes a wide range of meter panel board, energy meter panel board, control panel board and double door control panel board.
₹ 178000 / Unit Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Current Rating | 200A |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Parv |
| Material | CRCA Sheet Metal, Stainless Steel |
| IP Ratiing | IP 54, IP 55, IP 65 |
Minimum order quantity: 10 Unit
Our company has achieved widespread recognition in offering Meter Panel Board to the clients. This product is accurately designed under the utmost care of supervision of expert professional. Meter Panel Board can be avail in various specifications and can also customize as per need of valuable clients. This product has gained huge appreciation in the market for outstanding quality, long service life and other superb attributes. Offered range is examined at various parameters in order to meet the quality standards under the supervision of quality controllers.
Features:
₹ 155000 / Unit Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 6300 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | CR |
| Bus Bar | Aluminium |
Minimum order quantity: 3 Unit
Our company has been acknowledged in offering Energy Meter Panel Board to the clients. This product can be customized as per required needs of valuable patrons. Offered range is widely appreciated by the esteemed customers for unmatchable characteristics. Energy Meter Panel Board is manufactured under the guidance of experts and in accordance with industry defined parameters. Offered range is well tested on various parameters in order to deliver flawless range to the end user. This product is extensively used in industrial purposes.
Features:
₹ 250000 / Unit Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Current Rating | 200A |
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Rated Voltage | 440 V |
| Automation Grade | Manual |
| Brand | PARV |
| Body Material | CRCA Sheet Metal, Stainless Steel |
| Bus Bar | Aluminium |
Minimum order quantity: 10 Unit
₹ 325000 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 200A |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Phase | Single Phase |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Rated Voltage | 415 V |
| Material | MS |
| Door Type | Double Door |
| Payment Mode | Online/Offline |
Minimum order quantity: 3 Piece
Our company is widely appreciated in offering Double Door Control Panel Board to the clients. This product is checked by quality analyzers on various stage of quality to make sure flawlessness and defect free delivery. Double Door Control Panel Board can be avail in various specifications as per request of valuable clients. Offered range is designed by dexterous professionals by utilizing premium quality components and progressive technology. This product is widely used in various domestic and industrial applications. Offered range is widely appreciated by the customers.
Features:
Manvesh FOUND Patel (CEO)
Parv Engineers
A-57, Gidc Electronic Estate, Sector - 25
Gandhinagar - 382025, Gujarat, India